Szabadalom

A gazdasági élet szereplői részéről mind hangsúlyosabban jelentkezik az az igény, hogy az általuk kidolgozott eljárásokat, létrehozott szellemi termékeket lehetőség szerint minél hatékonyabb jogi védelemmel lássák el.

Ennek eszközei a különböző iparjogvédelmi oltalmi formák, többek között a szabadalom és a használatiminta-oltalom.

Mire való a szabadalom?

Szabadalmazható minden új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható találmány a technika bármely területén. Egy találmány akkor új, ha nem tartozik a technika állásához. Szabadalom lajstromozása eredményeként a találmányra a jogosult korlátozott időtartamra (rendszerint 20 év) kizárólagos jogot szerez, a szabadalmaztatott találmány szerinti eljárást, terméket tehát csak ő alkalmazhatja, állíthatja elő, hasznosíthatja, értékesítheti. 

A szabadalom jogosultja mások számára a használatot, hasznosítást licenciaszerződések megkötésével engedélyezheti.

A szabadalmak lajstromozásával kapcsolatban Magyarországon a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (www.sztnh.gov.hu, SZTNH) jár el.

Az európai szabadalmakat a European Patent Office (magyarul: Európai Szabadalmi Hivatal, www.epo.org, EPO) lajstromozza.

Szabadalom és innovációmenedzsment

Tapasztalatunk szerint azonban egy feltaláló vagy egy induló vállalkozás által kitalált ötlet, technikai megoldás nem feltétlenül lehet a későbbiekben egy szabadalmi bejelentés, illetve szabadalom tárgya, még ha esetleg az ügyfél először ezt is gondolja róla. Érdemes ezért egy általános szellemi tulajdonvédelmi tanácsadás keretében a komplex kérdéskört megvizsgálni és körüljárni, amely eredményeképpen lehet majd eldönteni, hogy az adott ügyben ténylegesen szabadalmi bejelentésre van-e szükség, illetve, amennyiben nem, akkor esetleg milyen más iparjogvédelmi forma jöhet szóba.

Szabadalmi jogi tanácsadás

Szabadalmakkal kapcsolatban irodánk az alábbi területeken nyújt jogi tanácsadást, lát el képviseletet: 

  • általános jogi tanácsadás eredmény, eljárás, termék iparjogvédelmi oltalmazhatósága kérdésével kapcsolatban;
  • tanácsadás és jogi képviselet már fennálló szabadalmakkal kapcsolatos változásbejegyzési eljárásokkal kapcsolatban;
  • tanácsadás licenciával kapcsolatban, licenciaszerződés készítése, véleményezése;
  • tanácsadás szabadalom egyéb hasznosítása (pl. átruházás, apport) kérdéseivel kapcsolatban és a vonatkozó szerződések elkészítése.
error: Védett tartalom!