Dr. Kocsis M. Tamás

Dr. Kocsis M. Tamás

Utolsó lehetőség az Egyesült Királyság tekintetében uniós védjegybejelentés kiterjesztésére

Az európai uniós védjegybejelentések hatályának Egyesült Királyságra való kiterjesztésére 2021. szeptember 30-ig van lehetőség

A Kilépési megállapodás értelmében 2021. január 1-től az Egyesült Királyság a Brexit időpontjában oltalom alatt álló európai uniós védjegyeket, valamint az EU-t megjelölő nemzetközi védjegyeket automatikusan nemzeti védjeggyé alakította, minden további kérelem, vizsgálat és díjfizetés szükségessége nélkül. Az így átalakított UK nemzeti védjegyek megőrzik az érintett európai uniós védjegy bejelentési, elsőbbségi, illetve szenioritásának napját is. Továbbá, az Egyesült Királyság által nemzeti védjeggyé alakított európai uniós védjegyek oltalmi ideje megegyezik az átalakított európai uniós védjegy (a lejáratig hátralévő) oltalmi idejével és megújítása esedékességének napja is annak lejárati napjához igazodik.

Az olyan európai uniós védjegybejelentések tekintetében, amelyek a 2021. január 1-én, a Brexit életbe lépésekor még nem kerültek bejegyzés alá, de már elismert bejelentési nappal rendelkeztek, a bejelentők a 2021. január 1-jét követő kilenc hónapon belül jogosultak arra, hogy az „eredeti” bejelentés bejelentési napját, megtartva, az Egyesült Királyságban nemzeti védjegybejelentési kérelmet nyújtsanak be. Ennek a lehetőségnek a végső határideje: 2021. szeptember 30.

A fenti határidő figyelmen kívül hagyásával azon EU védjegybejelentők, akiknek még folyamatban lévő, – el nem bírált, vagy esetleg fellebbezés tárgyát képező – EU védjegybejelentésük van, abba a helyzetbe fognak kerülni, hogy egy országot, nevezetesen az Egyesült Királyságot „elvesztenek”, annak ellenére, hogy az EU védjegybejelentést még abban a tudatban nyújtották be, hogy az az Egyesült Királyságra is kiterjed.

Azon európai uniós védjegyek, amelyek bejelentésére a Brexit időpontját követően került sor, értelemszerűen az Egyesült Királyság területére nem terjednek ki. Ebből következik, hogy a védjegybejelentési stratégia kialakítása során figyelemmel kell lenni erre is, s ezért a UK területére vonatkozóan külön védjegybejelentést kell tenni.

Ez egyrészt nagyobb odafigyelést követel a védjegybejelentőktől, másrészt pedig a költségeket növeli, hiszen az EU védjegybejelentések hivatali díja a Brexit hatályba lépésének napján nem csökkent, annak ellenére, hogy az EU védjegy most már eggyel kevesebb országra terjed ki, ugyanakkor az egyesült királyságbeli bejelentésnek saját, külön hivatali díja van.

Formatervezési minták

A lajstromozott közösségi formatervezési minták tekintetében hasonló a helyzet, mint az európai uniós védjegyek esetében. Amennyiben a Brexitet követően egy vállalkozás a UK területére nézve is oltalmat kíván szerezni formatervezési mintájára, az uniós bejelentés megtétele nem lesz elegendő: egy külön eljárás megindításának keretében vagy nemzeti mintaoltalmi bejelentést kell tennie UK-ben, vagy a nemzetközi utat kell igénybe vennie.

A 2020. december 31. napján oltalom alatt álló közösségi formatervezési minták automatikusan, minden további kérelem, vizsgálat és díjfizetés szükségessége nélkül UK nemzeti formatervezési mintaoltalomban részesültek. Ez azt is jelenti, hogy a UK nemzeti mintaoltalommá alakított jog megőrzi a közösségi formatervezési minta bejelentési, illetve elsőbbségi napját is. A UK nemzeti mintaoltalommá alakított közösségi mintaoltalom oltalmi ideje az átalakított közösségi mintaoltalom – lejáratig hátralévő – oltalmi idejével egyezik meg, és megújítása esedékességének napja is annak lejárati idejéhez igazodik.

A lajstromozás nélkül oltalom alatt álló közösségi formatervezési minták tekintetében UK azt is garantálta, hogy azon mintaoltalmak számára, amelyek tekintetében az oltalom az átmeneti időszak utolsó napján már fennállt, az Egyesült Királyság joga alapján a közösségi formatervezési mintákról szóló rendeletben meghatározott oltalommal megegyező terjedelmű, ipso iure oltalmat biztosít.

Azonban az olyan közösségi formatervezési mintaoltalmi bejelentések tekintetében, amelyek a kilépés napján már elismert bejelentési nappal rendelkeztek, de még nem kerültek bejegyzésre, a bejelentők 2021. szeptember 30-ig jogosultak arra, hogy az „eredeti” bejelentés bejelentési napját és elsőbbségét megtartva, UK-ben nemzeti bejelentési kérelmet nyújtsanak be.

Megosztom a bejegyzést:

error: Védett tartalom!